Gonabadrazm

كافئین دوست یا دشمن رزمیكاران؟

نویسنده: رئیس انجمن چهارشنبه 26 مرداد 1384 ساعت 05:08 نظرات
كلمه (كافی) در اصل از زبان عربی كهن و از كلمه (قهوه) گرفته شده كه معنای آن نیروبخش می باشد. ظاهراً اثرات (كافئین) یا به عبارتی اثراتع ماده محركی كه در قهوه وجود دارد و (كافئین) نام دارد هزاران سال است كه شناخته و كشف شده است. وقتی از این ماده به درستی و به اندازه مصرف استفاده شود، می تواند قدرت عمل و بنیه لازمه برای جست و خیز زیاد را برای رزمی كاران ایجاد كند. مثلاً این ماده می تواند به یك رزمی كار در یك صحنه مبارزه، قدرتی بدهد كه بتواند تا حتی 12 راند در رینگ مسابقه كیك بوكس باقی مانده و مبارزه كند و یا حتی برای اشخاصی كه برای امتحان اكتساب كمربند مشكی كه احتیاج به قدرت ایستادگی و استقامت فراوانی دارد آماده می شوند كمك بسیار مفیدی باشد. استودیوهای فیلمبرداری به خوبی ثابت كرده اند كه استفاده از ماده محرك (كافئین) می تواند برای ورزشكاران در هنگام فیلمبرداری صحنه های پرجست و خیز تا 18% رفع خستگی نموده یا به عبارتی ایجاد نشاط جسمی نماید. همچنین ثابت شده است كه این ماده محرك می تواند تا 24% طاقت ادامه تمرین های سخت ورزشی رزمی را در انسان افزایش دهد. به عبارت واضح تر (كافئین) به شما اجازه می دهد كه به سبب قدرت و استقامت بیشتری كه در شما ایجاد شده، مبارزه های طولانی تری را انتخاب نموده و بسیار بهتر و زیباتر اجرا نمایید كه این خود مسلماً موجب جذابیت هر چه بیشتر مبارزات نیز خواهد بود. این ماده می تواند برای یك كیك بوكسر مرد یا زن كه معمولاً طاقت و استقامت لازمه را در یك مسابقه 12 راندی را در همان 3 یا 4 راند اول از دست می دهد بسیار مفید و حائز اهمیت باشد. همچنین این ماده برای یك هنرجو كه در امتحان 3 ساعته كمربند سیاه كه به علت سختی مراحل این امتحان بسیار عصبی می شود، كمك سودمندی باشد. به هر حال در عزصه مبارزات ورزشی، و رزمی، (كافئین) به طوری مشهور و معلوم جایگاه ویژه ای پیدا كرده است، به طوری كه اگر به صورت درست و حساب شده از آن استفاده شود، در نتیجه حاصله دنیای تفاوت دیده می شود. حالا ما به بررسی صحیح و درست محاسن و مضرات این ماده می پردازیم.
متأسفانه، كافئین اثرات منفی نیز دارد و وقتی كه از آن درست و بجا استفاده نشود می تواند بسیار مضر باشد و عوارض جانبی و زیان آوری را نیز به همراه داشته باشد. امروزه در سراسر دنیا، كافئین یكی از موادی است كه بصورت بسیار بد و زیاده از حد توسط مردم مورد استفاده قرا رمی گیرد، بطوری كه آنرا با شكر، الكل و مواد زیان آور برای بدن انسان تركیب كرده و استفاده می كنند. مسأله اصلی اینجاست كه خیلی از مردم همچنین بیشتر ورزشكاران به استفاده هر روزه و مداوم از (كافئین) یا همان قهوه و نسكافه، در زندگی روزمره خود عادت كرده اند. ما تقریباً هر كدام حداقل یك شخص را در اطراف خود می شناسیم كه صبح ها بدون صرف كردن یك یا دو فنجان قهوه حتی قادر به فكر كردن یا كار كردن نباشد و شاید این علتی واضح بر این امر باشد كه امروزه ظروف مخصوص دم كردن و تهیه كردن قهوه و نسكافه به اشكال و اندازه و به كیفیتهای مختلف در بازارها یافت می شود و همین كه مراكز فروش قهوه و نسكافه در جاهای مختلف شهرها روز به روز شلوغ تر و پر رونق تر می شوند و با سرعت عظیمی رشد و درأمدهای سرشاری را نصیب صاحبان این مكانها می نمایند.
همچنین این مسأله نشان می دهد كه چرا كمپانی های تولید انواع لیموناد بخشی از تولیدات صنعتی هزاران میلیون دلاری جهان را تشكیل می دهد. كمپانی هایی نظیر كوكاكولا و پپسی كولا نیز موفقیتهای خیره كننده خود را باید مرهون استفاده از كافئین به عنوان ماده اصلی نشاط آوری كه ایجاد عادت نیز می كند در روند تولیداتی نوشابه ها و محصولات پرفروش خویش بدانند.
وقتی شما به محبوبیت چیزهایی مانند قهوه، لیموناد و شكلات توجه كنید متوجه این قضیه خواهید شد كه این خوردنیها كه در هنگام تناول با بزاق دهان شما تركیب می شود و بسیار شیرین و دلچسب مزه می كند، همگی كافئین را در تركیبشان دارا می باشند. حالا شما با دیدی بهتر دریافته اید كه ما انسانها همگی توسط (كافئین) احاطه شده ایم و بطور ناخودآگاه به آن عادت كرده ایم و اما لازم است دلیل آن را نیز بهتر بدانید.
اثراتی كه (كافئین) بر روی بدن انسان باقی می گذارد كاملاً مشخص و ثابت شده است. طبق مدارك محكمی كه وجود دارد، این ماده می تواند قدرت عملكرد مغزی و ذهنی را بالا برده، و همچنین فكر انسان را باز و روشن نموده، و به عبارتی سرعت عمل تجزیه و تحلیل مغزی، تشخیص، تصمیم گیری صحیح و درست و نهایتاً سرعت عكس العمل انسان را افزایش دهد.
كافئین بر روی سلسله اعصابی كه قدرت مغزی را جهت انجام كارهای ذهنی و فكری كنترل می كنند تأثیر گذاشته و ظرفیت قدرت مغز را در این زمینه در زمان خستگی و خواب آلودگی انسان بالا می برد. استفاده نسبتاً كمی از این ماده، خلق و حوصله انسان را بهتر و بیشتر نموده و بر روی غدد فوق كلیوی اثر گذاشته و در نتیجه، كمی هورمون آدرنالین توسط این غدد در درون رگها جاری شده و با این عمل هوشیاری را در انسان تقویت می نماید، این ماده بر روی اسیدهای چرب نیز اثر گذاشته و آنها را در سیستم سوخت و ساز بدن قرار داده و بدین ترتیب به تولید انرژی در اندازه ای بزرگتر و بیشتر در بدن كمك نموده و تحمل و طاقت انسان را افزایش می دهد و نتیجتاً بازده كاری انسان را بالا می برد.
همچنین (كافئین) تولید انرژی گرمایی و حرارتی زیاد در بدن نموده و چربیهای ذخیره شده در جاهای مختلف بدن مثل زیر پوست را جهت سوخت و سوز و تولید انرژی مصرفی بدن تغییر می دهد كه این خود در خاتمه كاهش وزن اضافی انسان را به دنبال خواهد داشت. به طور كامل و ساده بایست گفت كه با مصرف (كافئین) انسان در كل احساس بهتری پیدا می كند و انرژی بیشتری به دست خواهد آورد.
اما به هر صورت همانطور كه قبلاً اشاره شد، استفاده طولانی و بیش از حد از این ماده نیز بیشتر از اینكه برای انسان مفید باشد، مضر خواهد بود. بدن كسانی كه به طور همیشگی و زیاد با نوشیدن قهوه و یا نسكافه از (كافئین) موجود در آنها استفاده می كنند دیگر مانند بدن یك فرد الكلی و دائم الخمر كه به الكل عادت كرده، روز به روز احتیاج بیشتری به كافئین و مصرف آن برای تأثیر پذیری اثرات مثبت این ماده دارد؛لذا حالا باید با استفاده مقدار زیادتری از این ماده همان فایده ها را دریافت كند. اما وقتی هر چند گاهی از قهوه و یا نسكافه و یا كاكائو استفاده شود كافئین موجود در آنها بر روی غدد ترشحی هورمون آدرنالین تأثیر گذاشته نتیجتاً طی مراحلی كه ذكر شد در بدن ما انرژی بیشتری تولید می شود. وقتی هم كه از این ماده بیش از حد استفاده شود، تولید هورمون آدرنالین را بیش از حد كرده و در نتیجه با دستورات غلطی كه بدین صورت به غدد فوق كلیوی جهت تولید و آزاد كردن این هورمون در خونت می رسد در زمانی كه بدن واقعاً احتیاجی به این امر ندارد، این غدد را نیز فرسوده كرده و شرایط بدی را برای كار درست و صحیح این غدد بسیار مهعم ایجاد می نماید، و همین امر موجب می شود كه به مرور زمان این غدد بر اثر كار بیش از حد و بی موقع، پژمرده و فرسوده شده و نهایتاً، از نظر روند كاری سست شده و چه بسا از این به بعد بسیار كند و آهسته عمل كنند كه این خود خستگی و كوفتگی مزمن و همیشگی را برای بدن به دنبال دارد. كسانی كه از كافئین زیاد و همیشگی استفاده می كنند، به مرور زمان شروع به احساس عصبیت و تا حدی پرخاشگری، ناراحتی و دلواپسی می كنند. آنها اغلب به سردردهایی دچار می شوند و در كار دستگاه گوارش آنها نیز خلل ایجاد می شود چرا كه كافئین بر روی معده اثر گذاشته و با این تحریكات در معده اسید اضافی تولید می شود، و نتیجتاً این ترشحات اضافی اسید معده باعث زخم معده می شود، فشار خون را نیز بالا می برد و ضربان و طپش قلب بیش از حد را موجب می شود و خیلی از عوارض كوچك و بزرگ دیگری را نیز به همراه دارد. بعد از مصرف زیاد و همیشگی، كافئین در بدن باعث ایجاد یك نوع اسید سمی خطرناك می كند كه برای سلامتی انسان بسیار مضر می باشد و نهایتاً امراض و بیماریهایی را برای انسان به دنبال خواهد داشت. كافئین می تواند در بدن انسان جمع شده و فعالیت و عملكرد بدن را محدود نموده و باعث تنگ شدن شریانها و رگهای خونی شود. همچنین این ماده ویتامین B موردد نیاز بدن را و بخصوص آنزیم (تیامین) كه مخلوطی از ویتامین های گروه B می باشد كه معمولاً در دانه حبوبات، گندم و جو، و در گوشت و خمیر ترش وجود دارد و برای كنترل وضعیت و تعادلا فشارهای عصبی و عملكرد كل سیستم عصبی بدن بسیار حائز اهمیت است را از بدن شسته و دفع نموده و باعث بروز بیماری بری بری در انسان می شود. این ماده باعث از بین رفتن و دفع شدن مواد ضروری و مورد نیاز بدن از قبیل كلسیم و پتاسیم نیز می شود. كافئین بر روی فعالیت هورمونی بدن تأثیر گذاشته و عامل مهمی در افزایش درصد ابتلا به سرطان پستان و سرطان بافتهای فیبری رحم در خانمها و عوارض پروستاتی در آقایان می باشد.
پس ظاهراً بهتر است رزمیكاران و مردم دیگر هیچكدام زیاده از حد و بدون قائده از كافئین استفاده ننمایند.
نكته بسیار مهمی كه بایست به آن توجه كرد اینست كه اگر یك ورزشكار یا یك هنرپیشه ورزشكار بخواهد از اثرات مثبت كافئین سود كافی را در حین صحنه یا حادثه یا ورزش و امتحان طاقت فرسای ورزشی كه در پیش رو دارد ببرد، باید خودداری كرده و از چند هفته جلوتر از مسابقه یا صحنه فیلم مربوط شروع به خوردن و استفاده از انواع مواد كافئین دار نكند، چرا كه یك رویه و روند درست و سالم در استفاده از این ماده می تواند بهترین پاسخ را در اداره متعادل سیستم تجزیه و تحلیل و سوخت و ساز مواد مصرفی و مورد نیاز بدن را بدهد؛ و بهترین زمان مصرف كافئین برای استفاده از حداكثر تأثیرات مثبت آن بر روی بدن حدود یك تا دو ساعت قبل از انجام مسابقه مذكور یا صحنه مورد نظر فیلمبردارین برای یك ورزشكار و یا یك هنرپیشه ورزشكار می باشد.
سخن آخر اینكه اگر شما قهوه را بخاطر خواص موجود در آن می نوشید، كه مسلماً از خوردن داروهای مختلف نیز بسیار بهتر است، بهتر است از مصرف قهوه های ارزان قیمت كه دارای دانه های بزرگ می باشد خودداری كنید. در این جور قهوه ها در هنگام دم كردن، یك لایه نازك قهوه ای كمرنگ بر روی آن می ایستد كه نشانه مرغوب نبودن آن و در نهایت پایدار نبودن و نامرغوب بودن خواص كافئین موجود در آن می باشد. شما بهتر است كه از قهوه های غربی، مانند قهوه سنتی كشور گوآتمالا یا از قهوه های صددرصد خالص كلمبیائی و یا اینكه از قهوه درجه یك كشور كنیا كه با علامت AA درجه یك بودن آن را مشخص كرده اند استفاده كنید.
بعنوان خاتمه این مبحث باید ذكر كرد كه وقتی شما از قهوه برای تمرینهای سخت ورزشی جهت هر كاری از ورزش شخصی گرفته تا آماده كردن بدن برای صحنه های مختلف فیلمهای حادثه ای رزمی، استفاده می كنید این ماده پرارزش را می توان یك طلای مایع نامید. اگر شما به درستی از این ماده استفاده كنید، آنوقت اجرای حركات ورزشی و حتی تمام كارهای فكری و ذهنی شما دنیائی متفاوت پیدا خواهد كرد.

گالری تصاویر

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو