شنبه 16 شهریور 1392

ری‌شی‌کی (اجرای مراسم شروع و خاتمه کلاس)

   نوشته شده توسط: دبیر انجمن    نوع مطلب :دوجوی مجازی ،


از آنجایی که هنر رزمی کاراته، هنری اصیل و ریشه دار، دارای فرهنگ و قدمت کهن میباشد، برای شروع و خاتمه ی تمرینات خود تشریفاتی در نظر گرفته است که خود این تشریفات نیز تمرینی در تواضع و ارتقای تمرکز ذهن به شمار میرود.

سی‌زا، Seiza - سن‌سی می‌نشیند (موقعیت رسمی نشستن)، شاگردان در سی‌زا و در مقابل شومن می‌‌نشینند و برای کلاس آماده می‌شوند. شاگرد ارشد (سمپای) فریاد می‌زند:

موکوسو، Mokusu - این بدین معناست که "چشمان خود را ببندید و ذهن خود را پاک کنید" (مدیتیشن). حدوداً بعد از یک دقیقه، سمپای دوباره فریاد می‌زند:

کای‌موکو، Kaimoku - و این نیز بدین معناست که "چشمان خود را باز کنید" یا یامه موکوسو! یعنی "پایان مدیتیشن".

زاری یا ریتسوری، Ritsurei - Zarei - و سپس 3 بار تعظیم به صورت نشسته "زاری" و یا بصورت ایستاده "ریتسوری" انجام می‌شود (بستگی دارد به نوع اجرای مراسم، نشسته و یا ایستاده)، و پس از آن سمپای فریاد می‌زند:

شومن نی ری، Shomen ni rei - یعنی در مقابل دوجو تعظیم کنید! بعد از انجام تعظیم، سن‌سی دور می‌زند و رو به شاگردان می‌کند. سپس سامپای فریاد می‌زند:

سن‌سی نی ری، Sensei ni rei - یعنی در برابر استاد تعظیم کنید! به محض اینکه شاگردان در برابر استاد تعظیم کردند استاد نیز در برابر آنها تعظیم می‌کند. هر شاگردی که تعظیم می‌کند می‌گوید: " اُنه‌گای شی‌ماس" یعنی خواهش می‌کنم به من آموزش بدهید. سپس سامپای می‌گوید:

اُتاگا نی ری، Otaga ni rei - یعنی در مقابل یکدیگر تعظیم کنید! استاد و شاگردان بطور همزمان در مقابل یکدیگر تعظیم می‌کنند. تصدیق این مطلب که همه ما شاگردان هنر کاراته‌دو هستیم.

سپس با اشاره استاد کلاس شروع و یا خاتمه می‌یابد.

در ایران معمولاً این مراسم بعنوان اختتامیه کلاس برگزار می‌شود.


منبع :
سایبر شیتوکای


م
یکشنبه 17 شهریور 1392 07:53
چه جالب من یکیشو نمیدونستم جدید یاد گرفتم.باسپاس.اوس اوس
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic