Gonabadrazm

اصول یازده گانه مبارزه از زبان بروس لی

نویسنده: رئیس انجمن پنجشنبه 11 خرداد 1385 ساعت 05:06 نظرات

اصول یازده گانه مبارزه از زبان بروس لی

سرعت در مبارزه به چه معناست؟ آیا آن به سرعت حركت دستها، پاها و بدن شما اطلاق می شود؟، و یا این عوامل متداول در مبارزه خوب وجود دارد؟ اصلا مبارز خوب كیست؟
مبارز خوب كسی است كه می تواند بدون تلاش قابل ملاحظه ای به حریف خود سریع تر و سخت تر ضربه بزند بدون اینكه ضربه بخورد. او صاحب یك جفت دست و پا و همچنین بدن سریع نیست بلكه او از ویژگی های دیگری مثل: حركات غیر تلگرافی، هماهنگی خوب، انعطاف كامل و هوش و آگاهی قابل قبول برخوردار است. هر چند كه این خصوصیات به طور تمام و كمال در انسانها وجود ندارد و با آموزش مستمر در آنها توسعه پیدا می كند.
اگر شما كند باشید همه زور و توانی كه از آموزش فرا گرفته باشید از بین می رود. قدرت و سرعت دست در دست یكدیگر دارند. یك مبارز برای موفق بودن باید هر دو را در اختیار داشته باشد.
یك راه فوری برای افزایش سرعت در برخورد این است كه شما به سرعت دستتان را قبل از تماس به حركت درآورید. به عنوان مثال اگر شما یك توپ بیس بال را با چرخشی كامل رها كرده و در لحظه آخر مچ دستتان را آزاد كنید، سرعت توپ بیشتر خواهد شد. طبیعتا چرخش طولانی تر با آزاد ساختن مچ از شتاب بیشتری برخوردار خواهد بود.
1. سرعت در ضربات مشت
مشت، سریعترین و برترین تكنیك نیست، زیرا شما در این حالت نمی توانید از كل بدنتان برای حركت استفاده كنید.
ضربه مشت معمولا به سوی سر حریف هدف گیری می شود و شدیدا در فنون دست و مبارزه درگیرانه مورد استفاده واقع می شود. آن از منطقه شانه پرتاب می شود؛ اما گاهی اوقات می تواندنقش یك حمله غافلگیرانه را ایفا كند و حد فاصل شانه تا كمر را مورد اصابت قرار دهد. متوقف كردن حركات غیر تلگرافی ای كه شما فرا گرفته اید برای حریفتان كار دشواری است هر چند كه بعضی از توانایی ها در ضربات مشت نهفته باقی مانده ولی زمانی كه با لوپ سائو(فنون دست و عملیات درگیرانه) همراه شود جبران پذیر است. اگر شما قدرت كششی را در بازوی خود تقویت كنید قادر خواهید بود تا عملیات ضربه زنی مشت را بر روی او به اجرا درآورید.
2. تمرین شمع
برای تقویت سرعت مشت، یك شمع روشن كرده و سپس كوشش كنید با شتاب ضربات مشت خود آن را خاموش كنید.
3. تمرین سد كردن
تمرین جالب دیگر این است كه هنرجوی دیگری سعی كند ضربات مشتی كه روانه صورتش می كنید را با دست مانع شود. چنانچه او این مانع را از میان بردارد شما باید قادر باشید كه ضربه مشت خود را در فاصله 1/4 اینچی صورتش متوقف كنید. (توجه كنید كه هر اینچ 2/5 سانتیمتر است).
4. ضربه انگشت
ضربه انگشت سریع ترین سلاح تهاجمی قابل دسترس برای شما به شمار می آید. سرعت آن بدین دلیل است كه فاصله كوتاه تری را تا هدف طی می كند. آن بر بلندی دست شما می افزاید؛ چرا كه شما دست خود را مشت نمی كنید و همین موضوع باعث می شود كه چندین اینچ به هدف نزدیك تر باشید. برای محافظت از انگشتانتان در هنگام استفاده از این فن، از شكل صحیح دست و نحوه درست استقرار آن اطمینان كامل حاصل كنید. انگشتان خود را در یك خط قرار دهید. برای این كار باید انگشتان بلندتر را با انگشتان كوتاه تر تنظیم كنید و شصت خود را به سمت داخل قرار دهید. برای تقویت سرعت ضربات انگشت، شما نیاز به تمرین فراوان و همین طور ابتكار عمل دارید. سرعت موجب حركت می شود و ضربه انگشت فنی است كه شما می توانید به كمك آن بخت خود رزا بیازمایید. ضربه انگشت باید همانند تمامی ضربات جیت كان دو با اعتماد كامل انجام شود و تاخیری در آن به چشم نخورد. آن همانند ماری در حال حمله است كه برای شكار قربانی اش هیچ گونه اخطاری نمی دهد.
5. تمرین كاغذ
هر چه شما ساعات بیشتری را مصروف سرعت در ضربه زنی نمائید، سرعت حركت دستهای شما بیشتر خواهد شد. یك وسیله آموزشی خوب و جالب توجه برای این منظور هدف كاغذی به شمار می آید. آن ارزان و با ارزش است و ساده ساخته می شود.
6. حركت مستقیم
حركت مستقیم در ضربات مشت سبب حداكثر سرعت می شود. آن نه تنها سلاح تهاجمی اصلی به شمار می آید بلكه وسیله دفاعی نیز قلمداد می شود. ضربه مستقیم همچنین دقیق ترین فن تلقی می شود زیرا مستقیما در فاصله ای نزدیك به سوی جلو پرتاب می شود و تعادل شما كاملا حفظ می شود. این نیز شبیه به ضربات انگشت، متوقف ساختنش كاری سخت به شمار می آید مخصوصا وقتی شما بتوانید در هنگام ضربه زنی پیوستگی بوجود اورید.
با استفاده از این فن شما قادرید با ازاد سازی ضربات، سرعت شست خود را افزایش دهید. قبل از اینكه اقدام به ضربه زنی كنید، دست خود را شل كرده و مشت خود را ببندید. شما می توانید با استفاده از ذهنیت(انرژی جاری) سنگینی دست خود را بالا ببرید.
حركت مستقیم، پایان نیست بلكه مفهوم پایان را در بر دارد. این ضربه آنقدر قوی نیست كه حریف شما را نقش به زمین كند. بلكه تركیبی از ضربات مشت و لگد به شمار می آید.
ضربه مستقیم باید از ناحیه ای نواخته شود كه نقطه برخورد بر روی خطی هم سطح شانه شما قرار بگیرد. در مواجهه با حریفان كوتاه قد، زانوان خود را خم كنید تا شانه های شما با نقطه برخورد بر روی یك خط قرار بگیرد و اگر حریف شما بلند قد است روی پنجه پاهایتان بلند شوید. پس از آن می توانید ضربات مستقیم خود را روانه ناحیه دلخواه كنید. ولی برای موثر بودن باید تعادل بدن شما هنگام ضربه زنی حفظ شود.
شما در این روش باید بر خلاف شیوه كلاسیك عمل كنید. بدین منظور كه دست شما نباید بر روی باسن قرار بگیرد. ضربات از آن منطقه به اجرا در نمی آید. ضربهع زنی از منطقه باسن، نقشه شما را برای حریف فاش می كند.
در صورتی كه شما باسن خود را نقطه اتكا قرار دهید ضربات شما قدرت بیشتری خواهد داشت؛ اما گاهی اوقات شما مجبور هستید كه نیرو را فدای قدرت كنید. البته این بستگی به حریف شما دارد. اگر او كند و محتاط باشد شما می توانید از ضربات سنگین استفاده كنید؛ اما اگر او سریع بود شما مجبورید كه تمركز خود را معطوف سرعت كنید تا قدرت.
7. كیسه سرعت
در میان بهترین لوازم تقویت سرعت می توان به كیسه سرعت كه قدیمی نیز هست اشاره كرد. برای استفاده صحیح از كیسه، شما باید از دستهای سریعی برخوردار باشید. در این روش شما به دقت به هدف ضربه می زنید و آن مستقیما به سوی خود شما باز می گردد.
ابتدا از هر دو دست خود برای ضربه زنی به كیسه استفاده كنید، ضمن اینكه باید پاهایتان به طور موازی و با اختلاف زیاد نسبت به یكدیگر قرار داشته باشد. مستقیما به كیسه ضربه بزنید و از بینی تان به عنوان مگسك استفاده كنید. بیشترین فایده كیسه در این است كه شما را ناگزیر می كند تا مستقیما و قاطعانه ضربه بزنید.
در این روش شما قادر نیستید از منطقه باسن به كیسه ضربه بزنید؛ چرا كه ضربه زنی از آن منطقه واكنش شما را با تاخیر مواجه می سازد. شما باید در هنگام ضربه زنی صورت خود را از تیررس كیسه در حال برگشت در امان دارید در حالی كه اگر دستهای شما چسبیده به باسن باشد چنین عملی امكان پذیر نیست.
8. بالشتك مشت زنی
می توانید برای بالا بردن سرعت و همچنین قدرت بخشیدن به ضربه از بالشتك استفاده نمایید. اگر شما از یك بالشتك استفاده می كنید نیاز به یك هنرجوی دیگر دارید تا بالشتك را جلوی خود بگیرد. او باید در زمانی كه شما می خواهید به بالشتك ضربه بزنید، آن را با سرعت به طرفین حركت دهد.
9. مدل چوبی
مدل چوبی نیز می تواند برای تسریع سرعت در ضربه زنی سودمند باشد. البته اگر شما در شرایطی نیستید كه بتوانید به اجسام سخت ضربه بزنید، از پرداختن به این روش پرهیز كنید.
10. بازی سیلی زدن
یك بازی عالی و در عین حال بچه گانه كه سرگرم كننده هم هست و می تواند با هر كس به اجرا درآید، بازی سیلی زدن است. شما بازوی خود را كاملا در مقابلتان قرار می دهید و دست خود را باز می گذارید. در این حالت انگشت شصت شما باید به حالت عمودی قرار بگیرد. وقتی طرف مقابل به شما حمله می كند تا به صورت شما سیلی بزند، دستتان را به بالا و پایین حركت می دهید تا مانع از برخورد شوید. این حركت آنقدر تكرار می شود كه دست او در نهایت از دست شما بگذرد. در این هنگام باید جای خود را با همدیگر عوض كنید.
11. ضربه غیر تلگرافی
اصول ضربه زنی غیر تلگرافی در جیت كن دو، آن را به طور كامل از دیگر سبكهای  كلاسیك كونگ فو و بوكسینگ متمایز می سازد. به عنوان مثال، در جیت كن دو از رقص پا و حركات دست قبل از بدن استفاده می شود كه متوقف ساختن ضربات مشت، ضربات مستقیم و ضربات ناگهانی در این روش تقریبا غیر ممكن است. تفكر ضربات غیر تلگرافی بر این مبناست كه ضربات مشت خود را قبل از پیش بینی از جانب حریف به اجرا درآورید.(عضله های شانه خود را منقبض كنید و یا پاها و بدن خود را به حركت درآورید) بنابراین حریف شما زمان كافی برای عكس العمل ندارد. چنانچه شما پاها و بدن خود را به كندی حركت دهید، حریف خود را نسبت به آنچه در ذهن دارید آگاه كرده اید و یا به عبارت دیگر برای او تلگراف زده اید.
رمز این روش این است كه شما بدن و بازوان خود را در آسودگی قرار دهید؛ اما باید كمی هم به حالت تابیده قرار بگبرد. قبل از اینكه به ضربه زنی مباردت ورزید، دست خود را شل كرده، شانه های خود را آزاد بگذارید و شصت خود را ببندید؛ سپس قیافه ای خشك به خود بگیرید. چرا كه شما قصد ندارید تصمیمات خود را به حریفتان تلگراف بزنید.

نویسندگان: بروس لی و ام.اویه هارا

گالری تصاویر

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو