Gonabadrazm

جیت کان دو

نویسنده: رئیس انجمن جمعه 22 تیر 1386 ساعت 10:07 نظرات
متن ذیل از كتاب تائوی جیت كان دو (معروف ترین كتاب درسی امروزی در باب ورزشهای رزمی) نوشته بروس لی تلخیص شده است.

متن ذیل از كتاب تائوی جیت كان دو (معروف ترین كتاب درسی امروزی در باب ورزشهای رزمی) نوشته بروس لی تلخیص شده است.
ضربه مشت مستقیم دست جلو، اساس تمام ضربات مشت در جیت كان دو است. از این ضربه هم به عنوان سلاح هجومی هم به عنوان سلاح دفاعی برای جلوگیری و در میانه راه متوقف كردن حمله حریف، آنهم در یك چشم به هم زدن، استفاده می كنند.
هنگامی كه در حالتی ایستاده اید كه پای راستتان جلوتر است، دست راست و پای راستتان به علت اینكه جلوترند، سلاحهای هجومی اصلی اند. وقتی پای راستتان جلوتر است دست راستتان از دست چپتان به حریف نزدیك تر است. نظیر همین مطلب برای حالتی كه پای چپتان جلوتر باشد صحیح است. به هنگام نبرد، قوی ترین جناح بدنتان را جلوتر قرار دهید.
ضربه مشت مستقیم دست جلویی سریعترین ضربه مشت است. از آنجائیكه به هنگام زدن این ضربه كمترین میزان حركت انجام می گیرد، تعادلتان به هم نمی خورد و از آنرو كه این تكنیك، مستقیم به سوی هدف روانه می شود، امكان نشستن آن در تن حریف بیشتر است و حریف زمان كمتری برای متوقف كردن ضربه دارد.
هیچ ضربه مشتی، حتی ضربه مستقیم دست جلو كه بسیار مؤثر است، به تنهایی نمی تواند یك ضربه تمام كحننده باشد. به بیان دیگر، ضربه مستقیم دست جلو به عنوان روشی برای نزدیك شدن به پایان كار مبارزه است، و حتما باید آنرا با دیگر ضربات زاویه دار مشت و لگد، تقویت و پشتیبانی كرد. یك رزمیكار خوب باید بتواند از تمام زوایا هم با دست و هم با پا ضربه بزند تا حداكثر بهره را از زمان ببرد.
نحوه زدن مشت مستقیم جیت كان دو با مشت سنتی كاراته یا ضربات مشت كلاسیك كونگ فو متفاوت است. نخست آنكه، مشت مستقیم هرگز از روی كپل پرتاب نمی شود بنابراین هرگز نباید از این ناحیه آغاز شود.
این روش ضربه زدن غیر واقع بینانه است و سطح بسیار بزرگی از بدنتان را در معرض خطر قرار می دهد به طوری كه نمی توانید از آن محافظت كنید. به علاوه، سبب می شود بی هیچ ضرورتی ضربه پیش از رسیدن به بدن حریف، مسافت بیشتری را طی كند.
در جیت كان دو شما هرگز به حریفتان صرفا با مشت ضربه نمی زنید، بلكه او را با تمام بدنتان می زنید. به عبارت دیگر، نباید تنها او را با زور بازو بزنید؛ بازوها ابزاری برای انتقال نیروی زیاد همراه با زمان بندی صحیح حركت پاها، كمر، شانه و مچ دست هستند. ضربه مشت به جای ان كه از انه بیاید از مركز بدن زده می شود در این حالت مشت تان بالا باشد وصاف جتوی بینی تان قرار گیرد. بینی به عنوان خط هدایت مركزی ضربه به كار میرود. مچ پیش از زدن ضربه ارامی روبه پایین می چرخد وبه محض برخورد صاف می شودتا به اثر پیچشی ضربه بیفزاید.
نكته مهم ان است كه پیش از نواختن ضربه مشت مستقیم نباید از هیچ نوع حركت یا تكنیكی پیش از ضربه مشت مستقیم دست جلو از همان وضعی كه در آن قرار دارید و بی هیچ حركت اضافی مانند عغب كشیدن دست به سوی مفصل ران وعقب كشیدن شانه وغیره ......نواخته می شود. شما بایدبتواند از هر جای كه دست تان در یك لحضه آنجا ست ضربه بزنید. این نحوه مشت زدن به تكنیك شما دو چیز میافزاید :سرعت (زیرا هیچ حركت زائدیوجود ندارد)و غافلگیری ( زیرا با حركت پیش از ضربه حریف را از حمله آگاه نمی‌كند)
هنگام ضربه زدن با دست جلو اشتباه رایج در میان استادان سنتی كاراته را كه اغلب دست عقب را روی مفصل ران می‌گذارند مرتكب نشوید. دست عقب به عنوان مكمل دست جلو عمل می‌كند و حمله را به یك (( حمله‌ی دفاعی)) بدل می‌سازد. برای مثال وقتی با دست جلو به بدن حریفتان ضربهمیزنید دست عقب را باید نگه دارید تا جلوی هر كونه ضد حمله‌ی حریف به بالای بدنتان را بگیرید. به طور خلاسه هنگامی كه یك دست به سمت بیرون ضربه می زند دست دیگری باید یكی از دستهای حریف را از حركت بیندازد یا آنكه به عقب كشیده شود تامانع ضد حمله ها شود ویك وضعیت استراتژیك برای اجرای تكنیك بعدی فراهم سازد.
ارامش لازمهافزایش سرعت وقدرت ضربه مشت است . بگزارید مشت دست جلوی شما ارام و راحت جلو رود. قبل از لحظه‌ی تماس مشت‌تان را كاملا سفت نكنید. تمام ضربه‌های مشت باید به طور ناگهانی و پس از عبور چندین اینچ از هدف خاتمه یابند. شما بدین ترتیب بجای آنكه به هدف خود مشت بزنید به درون او مشت می زنید.
دست جلوی خود را كه بعد از زدن ضربه پس می‌كشید به حالت آویزان نیندازید. گر چه بعضی از مشت زنان به دلیل فرز هستند ودر زمان بندی با رعایت فاصله به قدر كافی ماهرند می‌توانند از دست حریف بگریزند ولی شما باید خود را عادت دهید كه ضربه‌ی مشتتان را در همان مسیر كه حواله كرده‌اید برگردانید و در همان حال دستتان را بالا نگه دارید تا هر گونه ضد حمله‌ی احتمالی را خنثی كنید.
توصیه می‌كنیم به هنگام ضذبه زدن با دست جلو موضع سرتان را دائما تغییر دهید تا آن در برابر ضد حمله‌های حریف بهتر حفظ كنید. بعلاوه می‌توانید هر از چند گاهی با حملات انحرافی پیش از ضربه‌ی اصلی ضد حمله‌های حریف را به حداقل برسانید. با این حال بیش از حد به حملات فریبنده و حركت سر نپردازید. فقط در حد لزوم و نه بیشتر.
هنگامی كه برای حمله پیش می‌روید پای جلو نباید پیش از آنكه مشت به هدف بخورد روی زمین فرود آید و هر گونه در آخر كار بدنتان به جای آنكه پشت ضربه مشتتان مستقر باشد كف زمین خواهد بود. به یادداشته باشید برای نیرو گرفتن از زمین در هنگام مشت زدن با پای عقبیتان به زمین فشار دهید.
دست جلو باید مثل صاعقه نرم وسریع باشد و هرگز ان را خشك یا بی حركت  نگه ندارید. ان را با حالتی تهدید آمیز و به آرامی در حركت نگاه دارید. این كار نه تنها حریفتان را عصبی می‌كند باكه سرعت نواختن ضربه‌تان را هم افزایش می دهد چرا كه پیش از ضربه دست تان درحكت بوده است. درست مثل مار كبرا باید ضربه شما را پیش از آن كه ببینند، حس كنند.  

گالری تصاویر

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic