Gonabadrazm

آیکیدو

نویسنده: رئیس انجمن جمعه 12 مرداد 1386 ساعت 08:08 نظرات

آیکیدو

آیكیدو ورزش و واژه‌ای ژاپنی است كه از سه كلمه آی (هماهنگی و عشق) كی (نیروی درونی) دو (راه و روش) تشكیل یافته است.
این سبك در سال 1920 به همت استاد موریه اوشیبا پایه‌گذاری و تأسیس شد.
موریه اوشیبا كه به واقع می‌توان او را تنها بنیانگذار و استاد مسلم آیكیدو دانست در 14 دسامبر 1883 در شهر تانابه ژاپن در خانواده‌ای كشاورز متولد شد. روایت می‌كنند موریهه كودكی نحیف و ضعیف بود، از همین رو پدرش آرزو داشت موریهه جسم و روح خود را پرورش و نقد یك كند و پسر برای تحقق بخشیدن به رؤیاهای پدر به ورزش شنا و كشتی ژاپنی (سومو) روی آورد. در سن هجده سالگی اما، اوشیبا علایق خود را در ورزش‌های رزمی یافت و سر از سالن تمرین ورزشگاه كیتوریو و رشته جوجیتسو درآورد. بعد از اخذ كمربند مشكی، او به یادگیری فنون شمشیرزنی و حركات چوب پرداخت و با استعداد كم‌نظیری كه داشت موفق شد به اوج مهارت این فنون دست یابد.
موریهه فردی مقدش بود و همیشه بر این عقیده استوار بود كه انسانها باید به یكدیگر احترام بگذارند و با یكدیگر با احترام برخورد كنند و هیچگاه نباید صدمه‌ای به دیگران وارد سازند. در حالی كه آن زمان برخی از رشته‌های رزمی در ژاپن در اوج خشونت خود به سر می‌بردند و این موضوع با عقاید موریهه در تضاد بود چرا كه او همواره دنبال ورزشی عاری از خشونت بود و بالاخره موریهه توانست در سال 1920 با ایجاد تغییراتی در فنون جوجیتسو و ادغام فنون شمشیر (كن)، چوب (جو)، و چاقو (تانتور) رشته‌ی زیبا و هنری كه مطابق با یگانگی طبیعت است (آیكیدو) را بوجود آورد.
موریهه پس از تأسیس این سبك افرادی را در محل زندگی خود جمع كرد و با خرج خودش این رشته‌ی هنرمندانه را به آنها آموخت و گام مؤثری در پیشبرد این سبك برداشت. سرانجام پس از سالها زحمت و ریاضت در این رشته در سن 86 سالگی دار فانی را وداع گفت.
پس از موریهه فرزندش و اساتید بزرگ این سبك كه پرورش یافته وی بودند راهش را ادامه دادند و به خاطر احترام به عقاید او هر گونه صدمه رساندن به حریف و انجام مسابقات جدی را در این رشته منع كردند و از این رو فنون آیكیدو چه در تمرینات و چه در همایش‌های این سبك كه هر ساله در كشور ژاپن برگزار می‌شود به صورت ایمن و به شكل كاتا اجرا می‌گردند. در آیكیدو حریفان باید احساسات یكدیگر را درك كنند و هیچ‌گاه در صدد پیروزی بر یكدیگر گام برندارند. آیكیدو تنها به عنوان یك هنر رزمی باقی نماند بلكه به كوشش اساتید این رشته از جمله استیون سیگال (دارنده دان 7 از مركز آیكیدو (همبوندوجو) و هنرمند و بازیگر مشهور فیلم‌های در محاصره (1و2، داغ ننگ...) این هنر رزمی وارد هنر هفتم (سینما) شد و رشته‌ی آیكیدو توانست به همت این اساتید در عالم سینما نیز طرفداران منحصر به فرد خود را به دست آورد و هنر آیكیدو توانست همچنان نام خود را به عنوان یك هنر برتر بلندآوازه نگه دارد.
تكنیك‌های آیكیدو
فنون آیكیدو را می‌توان در یك جمله كوتاه این‌گونه شرح داد «استفاده از نیروی حریف، علیه خود او» به هنگام هجوم آوردن حریف، فرد آیكیدوكار باید سعی كند در هر شرایطی خونسردی خود را حفظ كند و با لبخند و خوشرویی با حریف روبرو شود (زیرا این عمل باعث تضعیف روحیه و قدرت حریف می‌شود) سپس با تغییر جهت مسیر، نیروی حریف را منحرف كرده و آن را بر علیه حریف به كار گیرد.
فنون در آیكیدو به دو دسته «كاتامه وازا» و «ناگه وازا» تقسیم می‌شوند.
 فنون كاتامه وازا یا نگه دارنده (كنترل كننده) فنونی هستند كه غالباً از تغییر در فنون جوجیتسو در آیكیدو قرار گرفته‌اند؛ اغلب این فنون بر روی مفاصل متمركز هستند.
فنون ناگه وازا یا پرتابی فنونی هستند كه اكثراً مختص به آیكیدو می‌باشند؛ كه شیوه‌ی اجرای این فنون به طریقی است كه مهاجم تعادل خود را از دست داده و به سویی پرتاب می‌شود. این دسته از فنون بسیار گسترده‌تر از كاتامه‌وازاها هستند.
علاوه بر این فنون آیكیدو دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است كه برخی از آنها عبارتند از:
1- در آیكیدو حمله وجود ندارد و فنون آن صرفاً تدافعی است.
2- حركات در آیكیدو به صورت دورانی شكل می‌باشند و به ندرت از حركات مستقیم استفاده می‌شود.
3- فنون آیكیدو این قابلیت را دارند كه بسیاری از كشورها از این فنون بهره می‌گیرند.
چهار فنون آیكیدو، فنونی است كه متكی به نیروی فرد مهاجم است به همین خاطر هر چه شدت حمله حریف بیشتر باشد عكس العمل آن نیز شدیدتر خواهد بود. و هنرجوی مبتدی به خاطر عدم اعتماد به فنون، متكی به نیروی جسمی خود می‌شود تا حریف! به علاوه در آیكیدو دفاع در برابر چوب، چاقو و شمشیر و همچنین دفاع در برابر چند مهاجم نیز آموزش داده می‌شود و كاتاهای چوب و شمشیر بخش دیگری از این هنر زیبا را شامل می‌شود.
توانایی آیكیدو
در آیكیدو برای تمامی اشكال هجومی در جهات هشت گانه، با وسیله و چه بدون وسیله، تدابیری با كارآیی بالا در جهت كنترل و یا پرتاب اندیشیده شده است به گونه ای كه بتوان بر هر مهاجمی با هر میزان مهارت تكنیكی و یا قدرت جسمانی فائق گردید. البته رسیدن به این مرحله منوط به تمرینهای متمادی و احراز مهرت درجات بالایی در این رشته و كسب تخصصها و سرعت لازم جهت اجرای صحیح تكنیكهای مربوط می باشد.
نحوه اجرای فنون
بر خلاف روشهای رزمی دیگر كه تكنیكهای آنها خطی اعمال می شود در آیكیدو تكنیكها به روش دایره اعمال می گردد، تفاوت در آن است كه در حركتهای خطی انتهای فرضی فعل به بینهایت میل می كند، ولی در دایره انتهای آن به ابتدای آن راجع است. در آیكیدو از همین خاصیت دایره استفاده شده و فعل مهاجم به توسط تكنیكهای دوار به خود او باز گردانیده می شود و برای انجام این كار از آن رو كه، هیچگاه نیرویی جهت مقابله با نیروی حریف به كار نمی رود و برای غلبه، با او همسو شده و از نیروی او بر علیه خود او استفاده می كند. به نیرویی به مراتب كمتر از حریف خود نیازمند بوده، كه آن هم به جهت هدایت مهاجم به موضع دلخواه صرف می گردد. از این بابت آیكیدو در مقایسه نسبی با بعضی ورزشهای رزمی دیگر از راندمان بسیار بهتری برخوردار است.
بینش آیكیدو
آیكیدو روش هماهنگی درونی افراد است و تكنیكهای آیكیدو برای به دست آوردن این هماهنگی وضع شده است.
همانگونه كه بنیانگذار آیكیدو می‌گوید:«آیكیدو همانند یك قطب نماست كه همواره جهت یك مصالحه بزرگ را نشان می‌دهد. این همان چیزی است كه در فلسفه و عرفان به آن حقیقت شناسی می‌گویند» این بدین معناست كه آیا واقعا لازم می‌بینید وقتی دشمنی وجود ندارد و یا در دنیایی بدون تضاد و درگیری در محضر آفریدگار مبارزه كنید؟
ما برای دست یابی به این «طریقت» باید از طریق صرف تمرین حالت «پیروزی - آی كی» را تجربه كنیم.
«پیروزی- آی كی» یا «ماساكاتسو» به این معناست كه «حقیقت، پیروزی آفرین است. پس من پیروزی آفرین هستم» ما با این اعتقاد كه حقیقت پیروزی خواهد آفرید با ایمانی راسخ برای نابودی تمام پلیدی‌ها روی زمین پیش خواهیم رفت تا به نقطه پایانی پیروزی حقیقت بر پلیدی برسیم. با انجام این كار (پیروزی-آی كی) ما می‌توانیم بر هوای نفس خود چیره شویم. وقتی حقیقت پیروز شد و ما بر نفس خود غلبه یافتیم، رسالتی كه به هر یك از ما سپرده شده به مقصد نهایی (حقیقت) رسیده. بنیانگذار آیكیدو (موریهه اوشیبا) این رسالت را در شعارهای آموزشی خود اینطور توضیح می‌دهد كه:«از طریق آی كی تمام نیروهایتان را تا آنجا گسترش دهید كه به هماهنگی مسالمت‌آمیز با دنیا برسید» «از طریق فعالیت‌های روحانی، خود خویشتن را در پروردگار یگانه غرق كنید» «دشمنی را كه در جسمتان پنهان است از بین ببرید و بگذارید موجودات جهان از نابودی آن فریاد هورا بكشند» «پیروزی-آی كی» اصل مهم آیكیدو می‌باشد و اگر فردی بدلیل عدم خویشتنداری و سلامت نفس خود پا به این رشته بگذارد هرگز پی به راز درونی آیكیدو نخواهد برد.
بنیانگذار آیكیدو تكنیكهای متعدد فیزیكی و بسیار سختی را به كار بست، با این حال آموزش‌های روحانی او با یك سری مبارزات بسیار سخت و در بسیاری موارد طاقت فرساست. او هر چه بیشتر تمرین می‌كرد بیشتر درمی‌یافت كه قدرت و تكنیك تنها كافی نیست و از این موضوع احساس رضایت نمی‌كرد و به منظور پیشرفت افكار خود باید وارد قلمرو روحانی شد و از مانع هوای نفس عبور كرد.
اوشیبا می‌گوید:«به او الهام شد و او خود را تجسمی طلائی احساس كرد و این شروع آیكیدو بود» گفته‌های وی نشان می‌دهد كه راز آیكیدو در وحدت روح، ذهن و جسم جای دارد كه آن را از طریق مبارزه شدید با هوای نفس خود بدست آورده.
اوشیبا در نتیجه تمرین و آموزش پایان ناپذیرش به درك آیكیدو نائل آمد. آیكیدویی كه ماهیت‌ها را با قوانین طبیعی هستی سازگار می‌كند و به روح این جهان دست می‌یابد. تمام جسم از این روح سرچشمه می‌گیرد و قدرتی عظیم، فراتر از انتظارات فرد در آن گسترده است. اوشیبا می‌گوید:«این دنیا را انسان باید اداره كند. این جهان بشر است. اگر چشمان خود را ببندید چیزی نمی‌بینید. اگر از خواسته‌ها و خودخواهی‌های خود دست بردارید كل جهان از آن شما خواهد بود. «آی كی هماهنگی روحی و جسمی این گونه روشهاست» و این عالی‌ترین حالت آیكیدوست كه با روح هستی یكی می‌شود. به همین دلیل ایت كه بودو «وحدت و یگانگی» نامیده می‌شود.»
اوشیبا همچنین می‌گوید:«آی كی بیان خود حقیقت است. روش فراخواندن افراد و آشتی دادن آنها با عشق است، ممكن است مهاجم، هنگامی با عصبانیت به سوی ما حمله كند كه در این حالت با لبخند با آنها سازش كنید. این روش صحیح آی كی است»
اگر شما این آموزش را درك نكنید و از آیكیدو فقط برای مبارزه استفاده كنید هرگز به راز آن پی نخواهید برد.
شاید با خواندن این مطالب به ایده‌یی كلی درباره آیكیدو دست یافته باشید، اما معنای واقعی آن تنها در عمل بدست خواهد آمد.

گالری تصاویر

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic