Gonabadrazm

آشنایی با هنر تای چی چوان محبوبترین ورزش چین

نویسنده: رئیس انجمن جمعه 12 مرداد 1386 ساعت 08:08 نظرات

آشنایی با هنر تای چی چوان محبوبترین ورزش چین

آشنایی با هنر تای چی چوان محبوبترین ورزش چین
افراد بدون تمرین نمی توانند زندگی کامل وسالمی داشته باشند.در کتاب تییرات «نی چینگ» آمده است: طبیعت همواره در حال حرکت است، بنابراین شخص باید خود را بدون وقفه با تمرینات مداوم قوی سازد. حركت دائم، انسان را به سوی سلامت روحیه و تفكر عقلانی و قوی هدایت می كند. به هر حال ورزشهای متنوعی وجود دارد كه هر كدام دارای محدودیتهایی می باشند. در برخی از ورزشها، جنسیت، سن و داشتن قدرت بدنی مطرح است ولی ورزش (تای چی چوان) بستگی و ارتباط زیادی به قدرت و وزن و سرعت ندارد. (تای چی چوان) مخلوطی است از تمریناتی كه می تواند برای همه لذت بخش باشد. در این سبك، قوی و ضعیف، جوان و پیر، مرد و زن بودن چندان موثر نیست و در هر مكان و هر زمان قابل اجرا می باشد. محلی به اندازه چند متر مربع و روزانه 14 دقیقه برای تمرین در دو نوبت كافیست. صدها سال برای غربی ها این مساله بغرنج شده بود كه چگونه چینی ها این ورزش باله مانند و ریتمیك را در تمام طول عمر خود صبح و عصر انجام می دهند.
استادان چینی می گویند: هر كسی (تای چی چوان) را به طور صحیح و منظم روزی دو بار و در زمان معین انجام دهد، انعطاف پذیری یك كودك، سلامت و قدرت یك مرد هیزم شكن، روحیه و طراوت یك گلخانه و آرامش فكری و خردمندی یك حكیم را به دست آورده و لذت خواهد برد. بالاخره غربی ها به این نتیجه رسیدند كه (تای چی چوان) به خاطر داشتن خصوصیات بارزی كه برای آنها ناشناخته باقی مانده بود همچون، تنفس آهسته و كنترل شده و حركت آرام باعث می شود سیستم تنفسی، هاضمه، سیستمهای داخلی و گردش خون دقیق و بدون اشكال كار كنند.
می توان ادعا كرد كه حالات عصبی، فشار خون، تنگی نفس و بسیاری امراض دیگر با تمرین تای چی بهبود یابد.
چی: انرژی درونی (چی)، انرژی درونی است كه در بدن تمام موجودات زنده جریان دارد و مسئول حفظ سلامت و عملكرد صحیح ارگانها می باشد.
سیستمهای مختلفی برای تقویت بدن، توسعه سلامتی و طولانی ساختن عمر وجود دارد كه بر اساس ارتباط (چی) باطبیعت وشرایط جسمی و روحی انسان توسعه یافته است.
(تای چی چوان) گل سرسبد (چی كنگ) است و قسمت مهم آن را تشكیل می دهد. زیرا (چی كنگ) دانشی است كه به بررسی میدان انرژی بدن انسان می پردازد. دیگر روشها مانند طب سوزنی، طب فشاری، طب گیاهی، ماساژ و غیره جزئی از آن می باشد.
چی و تای چی چوان:
همانطور كه قبلا گفته شد چی عبارت است از انرژی حیاتی كه در تمام موجودات زنده جریان دارد و مسئولیت حفظ سلامت و عملكرد صحیح ارگانها را بر عهده دارد. در فرمهای (تای چی چوان) استفاده از اندیشه برای هدایت حركات دست و پا و اجرا مقابل حریف تصوری همراه با انجام تنفسهای منظم و ریتمیك باعث تولید (چی) شده و (چی) تولید شده با كمك به گردش خون و توزیع خود در بدن موجب ارتقاء سطح تندرستی و تقویت بدن می گردد. تنفس و هماهنگ سازی آن بسیار مهم است. تنفس آهنگ موزون بنیادی زندگی است و همه دیگر آهنگها بر اساس آن قرار دارد.
 به نظر چینی ها سلامتی بر 3 پایه استوار است:
1- تنفس صحیح و كامل.
2- تغذیه متعادل و سالم.
3- حركتی كه منطبق بر هستی و هماهنگ باطبیعت است.
ئی و تای چی چوان:
بدون شك استفاده صحیح از (ئی) ، (ذهن خردمندانه) جهت اجرای فرم (تای چی) بسیار مهم بوده و فردی كه فرم را با تمام وجود و احساس خود اجرا نماید، چون نوازنده ای است كه قطعه موسیقی را با تمام وجود خویش می نوازد؛ او و فرم یكی و یگانه می شود و تمام هویت و وجود و روحیه وی در فرم حل می گردد.
 پس با توجه به اندك مطالب گفته شده از فواید بی شمار (تای چی) باید به جرأت گفت: با انجام دادن حركات بسیار زیبای (تای چی چوان) می توان به لطافت روحیه، آرامش فكر و سلامت جسم دست یافت.

گالری تصاویر

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو