Gonabadrazm

هنرهای رزمی تای چی چوان _ سبك چن Chen-Style Taijiquan

نویسنده: رئیس انجمن جمعه 12 مرداد 1386 ساعت 08:08 نظرات

هنرهای رزمی تای چی چوان _ سبك چن Chen-Style Taijiquan

هنرهای رزمی تای چی چوان _ سبك چن Chen-Style Taijiquan
مبدأ و پیدایش هنر رزمی تای چی چوان سبك چن، در دهكده چن جیاگو از شهرستان ون، استان خنان می باشد و این سبك یكی از مشهوترین هنرهای رزمی چینی در دنیا محسوب می شود. واژه تای چی، برای اولین بار در كتاب یی جینگ، مطرح شد، تای چی به معنای اصل بنیادین یانگ (مثبت) و یین (منفی) كه سبب تغییرات كیهانی می باشد. براساس تئوری تای چی، عناوین (یانگ) و (یین) همانند نیروهای طبیعی قابل درك است، بطوریكه یكی بدون دیگری كاملاً نامفهوم می باشد و این فرضیه باعث بوجود آمدن قانون وحدت اضداد شده است. تای چی چوان بعنوان یك هنر رزمی بر پایه و اساس تئوری فوق و بر طبق قوائد مثبت و منفی، سختی و نرمی، بلندی و كوتاهی و ... شكل گرفته است.
بر طبق اسناد و مدارك ثبت شده شخصی به نام چن پو مبتكر اولیه سبك چن شناخته شده است. وی در دهكده زژو zezhou از توابع استان شان سی متولد و در اوایل سلسله مینگ (1644 - 1368) به اتفاق خانواده اش به شهرستان ون Wen استان هنان مهاجرت و مقیم آن ناحیه شدند. اجداد چن پو بصورت موروثی حركاتی را برای تقویت ارگانهای درونی و سلامتی خویش بطور روزانه تمرین می كردند، چن پو علاقه شدیدی به فراگرفتن و انجام دادن آنها از خود نمایان می ساخت.
چن وانگ تینگ نهمین نسل از اولاد چن پو بود وی بعنوان یك سرباز مزدور در ایالت شان دونگ shan dong می زیست و بخاطر روحیه و جرأت فوق العاده ای كه داشت می توانست بعنوان یك صاحب منصب در دربار چینگ به خدمت مشغول شود اما با این طور زندگی بیگانه بود و در آغوش طبیعت بودن برایش جذابیت خاصی داشت.
چن وانگ تینگ، علاقه فراوانی به هنرهای رزمی داشت و با تحقیق و مطالعه روی طبیعت، توانست نوعی هنر رزمی ابداع كند كه بیشتر به كشتی گرفتن شباهت داشت. وی روزگار را به كشاورزی می گذراند و در اوقات فراغت به تكامل هنر رزمی خویش مبادرت می ورزید؛ كه در نتیجه باعث شكل گیری سبك تای چی گردید؛ او با به كار گیری تجربیات شخصی و همینطور هنر رزمی خانوادگیش و با افزودن فلسفه تای چی به حركات، جان و مفهوم خاصی بخشید و علاوه بر آن، با استفاده از تمرینات تنفسی دائوئیستی و تئوریهای كانالهای انرژی و روشهای تقویت عضلات و ادغام آنها به سبك نوظهورش، باعث تكامل آن گردید كه موجب پایدار شدن هنر رزمی ای شد كه از هماهنگی بین روش های یانگ و یین، سختی و نرمی، حركات آهسته و شوك سریع، متمركز بودن روح و جسم و همراهی انرژی درونی و حركات بیرونی و تفكر توأم می باشند. بوكس تای چی توسط خانواده چن، از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و بیشترین تأثیر را در تای چی سبك چن، شخصی به نام چن چانگ شینگ كه اولاد چهاردهمین نسل چن وانگ تینگ بوده به عهده داشته است؛ وی اولین فردی بود كه قوانین منع آموزش به غیر از افراد طایفه را نادیده انگاشت و شاگردانی را از خارج طایفه برای تعلیم و تربیت پذیرفت. این واقعه در سرزمین امپراتور دائوگوانگ (1851 - 1821) در سلسله چینگ رخ داد.
اولین شاگرد غیر از طایفه وی، فردی به نام یانگ لوچان بود كه از زادگاه خودش از دهكده یونگ نیان از توابع استان هبی، برای كشاورزی به دهكده چن جیاگو مهاجرت نمود. یانگ بااستعدادترین شاگرد چن چانگ شینگ بود و مطالعه زیادی روی سبك چن به عمل می آورد. سرانجام مطالعه و تفكرات باعث شكل گیری روش دیگری در هنرهای رزمی شد و از این رو اسم خویش را به عنوان سبك تای چی برگزید و نام یانگ را بر آن نهاد و اخیراً سبكهای دیگری از قبیل وو (Wu) و سان (Sun) نیز بر پایه و مبنای سبك چن پی ریزی و جان گرفتند.
علاوه بر خصوصیات رزمی در تای چی، تمرین روزانه آن برای حفظ تندرستی و پیشگیری از بیماری، فوق العاده موثر می باشد؛ بنابراین هر شخصی با مزاجهای مختلف و سن و سال و همینطور هر نوع جنسیت (مذكر یا مونث) قادر به اجرای این روش می باشند. تای چی، گردش خون را تسریع كرده و روی انرژی حیاتی بدن آدمی تأثیر مثبت می گذارد.
بر طبق تئوری پزشكی چین باستان، علت بیماری از عدم تطبیق (چی) یا انرژی حیاتی و گردش خون یا انسداد در كانالهای انرژی می باشد و می توان با استفاده از حركات فیزیكی و روان تنی با روشهای تنفسی و تمركزی، انسدادها را رفع نموده و تندرستی را مجدداً به دست آورد. تكنیكهای تای چی براساس اصول چی كونگ و تئوریهای حفظ تندرستی چین باستان همراه با علوم تنفسی صحیح و كانالهای انرژی حیاتی شكل گرفته است. در واقع، انجام تمرینات تای چی می تواند كمك موثری برای بهبودی امراض مغزی، پریشانی و اضطراب انجام دهد و به عنوان تمرینات فیزیكی، تای چی یك روش عالی برای تقویت عضلات مطرح شده به خاطر اینكه هر قسمت از بدن حركت خاص خودش را داراست.
مهمترین جنبه در فرم تای چی، حركات آهسته و پیوسته و ریلكس بودن آن است كه موجب افزایش قدرت تمركزی گشته و مشكلات روان تنی از قبیل بی خوابی، اضطراب را در فرد تمرین كننده كاهش و مرتفع می نماید.
تمرینات تنفسی عمیق، به تقویت معده و گوارش و هضم غذا كمك موثری نموده و در نتیجه مشكلات روده ای را كاهش می دهد؛ بعد از انجام تمرینات تای چی، شخص احساس آرامش و سرشار از انرژی حیاتی در وجود خود می كند.

گالری تصاویر

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic